Plugins - Redis Object Cache - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (112 entries)

en: Invalid Nonce.
nl: Ongeldige nonce.

en: Object cache drop-in is not writable.
nl: Object cache drop-in is niet beschrijfbaar.

en: File modifications are not allowed.
nl: Bestandswijzigingen zijn niet toegestaan.

note: translators: %s = Object Cache Pro.
en: Check out %s
nl: Bekijk %s!

en: Need more performance and reliability?
nl: Heb je meer prestaties en betrouwbaarheid nodig?

note: translators: %1$s = Formatted object-cache.php file name, %2$s = Formatted wp-content directory name.
en: To disable Redis, delete the %1$s file in the %2$s directory.
nl: Om Redis uit te schakelen, verwijder je het %1$s bestand in de %2$s folder.

en: Is the Redis server running?
nl: Draait de Redis server?

en: Is the correct Redis host and port set?
nl: Zijn de juiste Redis host en poort ingesteld?

note: translators: %s = Formatted wp-config.php file name.
en: WordPress is unable to establish a connection to Redis. This means that the connection information in your %s file are incorrect, or that the Redis server is not reachable.
nl: WordPress kan geen verbinding maken met Redis. Dit betekent dat de verbindingsinformatie in je %s bestand onjuist is, of dat de Redis server niet bereikbaar is.

en: Unreachable
nl: Onbereikbaar

en: Reachable
nl: Bereikbaar

en: Redis is unreachable:
nl: Redis is onbereikbaar:

note: translators: %s = Link to installation instructions.
en: If you need help, please read the <a href="%s">installation instructions</a>.
nl: Als je hulp nodig hebt, lees dan de <a href="%s">installatie instructies</a>.

en: Error establishing a Redis connection
nl: Fout bij het maken van de database verbinding

note: translators: %s = The Redis connection error message.
en: Object cache drop-in could not be updated. Redis server is unreachable: %s
nl: Object cache drop in kon niet worden geüpdatet. Redis server is onbereikbaar: %s

note: translators: %s = The Redis connection error message.
en: Object cache could not be enabled. Redis server is unreachable: %s
nl: Object cache kon niet worden ingeschakeld. Redis server is onbereikbaar: %s

note: translators: 1: Hit ratio, 2: Hits, 3: Misses. 4: Human-readable size of cache.
en: (Current page) Hit Ratio: %1$s%%, Hits %2$s, Misses: %3$s, Size: %4$s
nl: (Huidige pagina) hit ratio: %1$s%%, hits %2$s, missers: %3$s, maat: %4$s

en: Flushing cache...
nl: Opschonen cache...

en: Drop-in is outdated
nl: Drop-in is verouderd

en: Not enabled
nl: Niet ingeschakeld

note: translators: %s = Action link to update the drop-in.
en: The Object Cache Pro plugin appears to be installed and should be used. You can safely <a href="%s">uninstall Redis Object Cache</a>.
nl: De plugin Object Cache Pro lijkt te zijn geïnstalleerd en moet worden gebruikt. 
    Je kunt veilig <a href="%s">Redis Object Cache verwijderen</a>.

en: Writeable
nl: Beschrijfbaar

en: Not writeable
nl: Niet beschrijfbaar

en: Filesystem:
nl: Bestandssysteem:

en: The total amount of commands sent to Redis.
nl: Het totale aantal commando's dat naar Redis gestuurd is.

en: The hit/miss ratio of cache data that was already cached.
nl: De hit/miss verhouding van reeds in de cache opgeslagen gegevens.

en: The total amount of bytes that was retrieved from Redis.
nl: De totale hoeveelheid bytes die uit Redis werd opgehaald.

en: The total amount of time (in milliseconds) it took Redis to return cache data.
nl: De totale hoeveelheid tijd (in milliseconden) die Redis nodig had om cache gegevens terug te geven.

en: Copied!
nl: Gekopieerd!

en: Copy diagnostics to clipboard
nl: Kopieer diagnostiek naar klembord

en: Content directory is not writable.
nl: De inhoud folder is niet beschrijfbaar.

[ctx: verb]
en: Upgrade to Pro
nl: Opwaarderen tot Pro

en: Cache prefetching and analytics
nl: Vooraf ophalen en analyseren van cache

en: Optimized for WooCommerce, Jetpack & Yoast SEO
nl: Geoptimaliseerd voor WooCommerce, Jetpack & Yoast SEO

en: Health checks via WordPress & WP CLI
nl: Gezondheidscontroles via WordPress & WP CLI

en: Secure connections with TLS
nl: Veilige verbindingen met TLS

en: Fully unit tested (100% code coverage)
nl: Volledig getest (100% codedekking)

en: Easy debugging & logging
nl: Eenvoudige debugging & logging

en: Faster serialization and compression
nl: Snellere serialisatie en compressie

en: 100% WordPress API compliant
nl: 100% compatibel met WordPress API

en: Rewritten for raw performance
nl: Herschreven voor raw prestaties

note: translators: %s = Tab label.
en: %s are disabled for this site.
nl: %s zijn uitgeschakeld voor deze site.

en: Drop-in is invalid
nl: Drop-in is ongeldig

en: Copied test file couldn’t be deleted.
nl: Het gekopieerde testbestand kan niet worden verwijderd.

en: Couldn’t verify test file contents.
nl: Kan de inhoud van het testbestand niet verifiëren.

en: Copied test file doesn’t exist.
nl: Gekopieerd testbestand bestaat niet.

en: Failed to copy test file.
nl: Kan testbestand niet kopiëren.

en: Test file exists, but couldn’t be deleted.
nl: Testbestand bestaat, maar kan niet worden verwijderd.

en: Object cache file doesn’t exist.
nl: Object cachebestand bestaat niet.

en: Could not initialize filesystem.
nl: Kan bestandssysteem niet initialiseren.

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

note: translators: %s = Link to settings page.
en: A foreign object cache drop-in was found. To use Redis for object caching, please <a href="%s">enable the drop-in</a>.
nl: Een vreemde object cache drop-in is gevonden. Om Redis voor object caching te gebruiken, <a href="%s">schakel de drop-in in</a>.

en: Enable object cache to collect data.
nl: Object cache inschakelen om gegevens te verzamelen.

en: Not enough data collected, yet.
nl: Er zijn nog niet genoeg gegevens verzameld.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Metrics
nl: Metrische gegevens

en: WordPress is using a foreign object cache drop-in and Redis Object Cache is not being used. Use WP CLI or go to "Settings -> Redis" to enable drop-in.
nl: WordPress gebruikt een cache drop-in voor vreemde objecten en Redis Object Cache wordt niet gebruikt. Gebruik WP CLI of ga naar "Instellingen -> Redis" om drop-in in te schakelen.

en: The Redis Object Cache drop-in is not installed. Use WP CLI or go to "Settings -> Redis" to enable drop-in.
nl: De drop-in Redis Object Cache is niet geïnstalleerd. Gebruik WP CLI of ga naar "Instellingen -> Redis" om drop-in in te schakelen.

en: Object Cache
nl: Object cache

en: A foreign object cache drop-in was found. To use Redis for object caching, run: `wp redis update-dropin`.
nl: Er is een drop-in in de cache van een vreemd object gevonden. Om Redis te gebruiken voor het cachen van objecten, voer je het volgende uit: `wp redis update-dropin`.

en: Redis Version:
nl: Redis versie:

en: Retry Interval:
nl: Interval voor opnieuw proberen:

en: Read Timeout:
nl: Time-out lezen:

en: Connection Timeout:
nl: Time-out verbinding:

en: Shards:
nl: Scherven:

en: Connection
nl: Verbinding

en: Unflushable Groups
nl: Onverwijderbare groepen

en: Non-persistent Groups
nl: Niet permanente groepen

en: Errors
nl: Fouten

en: Size
nl: Grootte

en: Misses
nl: Ontbreekt

en: Hit Ratio
nl: Hit ratio

en: Ratio
nl: Verhouding

en: Time
nl: Tijd

en: Your site meets the system requirements for the Pro version.
nl: Je site voldoet aan de systeemvereisten voor de Pro versie.

en: Resources
nl: Bronnen

note: translators: %1$d = number of objects. %2$s = human-readable size of cache. %3$s = name of the used client.
en: Retrieved %1$d objects (%2$s) from Redis using %3$s.
nl: Opgehaald %1$d objecten (%2$s) van Redis gebruikt %3$s.

note: translators: %s = Version of the PhpRedis extension.
en: The current version of the PhpRedis extension (%s) is too old. PhpRedis 3.1.1 or newer is required.
nl: De huidige versie van de PhpRedis extensie (%s) is te oud. PhpRedis 3.1.1 of nieuwer is vereist.

en: The PhpRedis extension is not installed.
nl: De PhpRedis extensie is niet geïnstalleerd.

note: translators: %s = PHP Version.
en: The current version of PHP (%s) is too old. PHP 7.2 or newer is required.
nl: De huidige versie van PHP (%s) is te oud. PHP 7.2 of nieuwer is vereist.

en: Your site <i>does not</i> meet the requirements for the Pro version:
nl: Je site <i>voldoet niet</i> aan de vereisten voor de Pro versie:

en: This doesn’t appear to be a valid number.
nl: Dit lijkt geen geldig nummer te zijn.

note: translators: %s = Link to the plugin's settings screen.
en: Object Cache Pro is a <u>business class</u> object cache that’s highly-optimized for WooCommerce to provide true reliability, peace of mind and faster load times for your store. <a style="color: #bb77ae;" href="%s">Learn more »</a>
nl: Object Cache Pro is een <u>business class</u> object cache die zeer geoptimaliseerd is voor WooCommerce om echte betrouwbaarheid, gemoedsrust en snellere laadtijden te bieden voor je winkel. <a style="color: #bb77ae;" href="%s">Lees meer "</a>

note: translators: %s = Link to the plugin setting screen.
en: A <u>business class</u> object cache backend. Truly reliable, highly-optimized and fully customizable, with a <u>dedicated engineer</u> when you most need it. <a href="%s">Learn more »</a>
nl: Een <u>business class</u> object cache backend. Echt betrouwbaar, zeer geoptimaliseerd en volledig aanpasbaar, met een <u>toegewijde engineer</u> wanneer je die het meest nodig hebt. <a href="%s">Lees meer "</a>

en: Learn more
nl: Meer weten

en: <strong>A business class object cache backend.</strong> Truly reliable, highly-optimized and fully customizable, with a <u>dedicated engineer</u> when you most need it.
nl: <strong>Een zakelijke klasse object cache back-end.</strong> Zeer betrouwbaar, goed geoptimaliseerd en volledig aanpasbaar, desgewenst door een <u>aangewezen engineer</u>.

en: Global Groups
nl: Globale groepen

en: Diagnostics
nl: Diagnose

en: Object cache drop-in could not be updated.
nl: De object cache drop-in kon niet worden geüpdatet.

en: Updated object cache drop-in and enabled Redis object cache.
nl: Geüpdatet object cache drop-in en geactiveerde Redis object cache.

en: No object cache drop-in found.
nl: Geen object cache drop-in gevonden.

en: Redis object cache already enabled.
nl: Redis object cache is reeds geactiveerd.

note: Description of the plugin
en: A persistent object cache backend powered by Redis. Supports Predis, PhpRedis, Relay, replication, sentinels, clustering and WP-CLI.
nl: Een persistent object cache backend aangedreven door redis. Ondersteunt predis, phpRedis, relay, replicatie, sentinels, clustering en WP-CLI.

en: Yes
nl: Ja

en: Overview
nl: Overzicht

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Object cache could not be flushed.
nl: Object cache kan niet worden geleegd.

en: Object cache flushed.
nl: Object cache geleegd.

en: Object cache could not be disabled.
nl: Object cache kan niet worden uitgeschakeld.

en: Object cache disabled.
nl: Object cache uitgeschakeld.

en: Object cache could not be enabled.
nl: Object cache kan niet worden ingeschakeld.

en: Object cache enabled.
nl: Object cache ingeschakeld.

note: translators: %s = Action link to update the drop-in.
en: The Redis object cache drop-in is outdated. Please <a href="%s">update the drop-in</a>.
nl: De Redis object cache drop-in is niet actueel. <a href="%s">Update de drop-in</a>.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Not connected
nl: Niet verbonden

en: Connected
nl: Verbonden

en: Disable Object Cache
nl: Object cache uitschakelen

en: Enable Object Cache
nl: Object cache inschakelen

en: Flush Cache
nl: Cache legen

en: Key Prefix:
nl: Sleutel voorvoegsel:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Port:
nl: Poort:
