Plugins - Autoptimize - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (371 entries)

en:  which not only has page caching but also image optimization, critical CSS and advanced booster options %1$sto make your site significantly faster%2$s!
nl:  die niet alleen pagina caching heeft, maar ook afbeelding optimalisatie, kritieke CSS en geavanceerde booster opties %1$s om uw site aanzienlijk sneller te maken%2$s!

en: %1$s files, totaling %2$s (calculated at %3$s)
nl: %1$s bestanden, met een totaal van %2$s (berekend op %3$s)

en: %1$sAdd more power to Autoptimize with Pro!%2$s%3$sAs a user of Autoptimize you understand %5$sthe importance of having a fast site%6$s. Autoptimize Pro is a premium Power-Up extending AO by adding %5$simage optimization, CDN, automatic critical CSS rules generation and page caching but also providing extra “booster” options%6$s, all in one handy subscription to make your site even faster!%4$s%3$sHave a look at %7$shttps://autoptimize.com/pro/%8$s for more info or %9$sclick here to buy now%10$s!%4$s
nl: %1$sVoeg meer kracht toe aan Autoptimize met Pro!%2$s%3$sAls gebruiker van Autoptimize begrijpt u %5$shet belang van een snelle site%6$s. Autoptimize Pro is een premium Power-Up die AO uitbreidt door %5$safbeelding optimalisatie, CDN, automatische kritieke CSS regels generatie en pagina caching toe te voegen, maar ook door extra "booster" opties%6$s te bieden, allemaal in één handig abonnement om uw site nog sneller te maken!%4$s%3$sKijk op %7$shttps://autoptimize.com/pro/%8$s voor meer informatie of %9$sklik hier om nu te kopen%10$s!%4$s

en: %1$sAutoptimize's cache size is getting big%2$s, consider purging the cache. Have a look at %3$sthe Autoptimize FAQ%4$s to see how you can keep the cache size under control.
nl: %1$sAutoptimize's grootte van de cache wordt groot%2$s, overweeg om de cache te verwijderen. Hebt een kijkje genomen in %3$sde Autoptimize FAQ%4$s om te zien hoe u de grootte van de cache onder controle kunt houden.

en: %1$sFix render-blocking CSS!%2$s%3$sSignificantly improve your first-paint times by making CSS non-render-blocking.%4$s%3$sThe %5$snext step is to sign up at %7$shttps://criticalcss.com%8$s%6$s (this is a premium service, priced 2 GBP/month for membership and 5 GBP/month per domain) %5$sand get the API key%6$s, which you can copy from %7$sthe API-keys page%8$s and paste below.%4$s%3$sIf you have any questions or need support, head on over to %9$sour support forum%10$s and we'll help you get up and running in no time!%4$s
nl: %1$sOplossing render-blokkeren CSS!%2$s%3$sVerbeter uw first-paint tijden aanzienlijk door CSS niet-render-blokkerend te maken.%4$s%3$sDe %5$svolgende stap is om u aan te melden bij %7$shttps://criticalcss.com%8$s%6$s (dit is een premium dienst, met een prijs van 2 GBP/maand voor lidmaatschap en 5 GBP/maand per domein) %5$sen de API-sleutel%6$s te verkrijgen, die u kunt kopiëren van %7$sde API-sleutels pagina%8$s en hieronder kunt plakken.%4$s%3$sAls u vragen heeft of ondersteuning nodig heeft, ga dan naar %9$sons ondersteuningsforum%10$s en we helpen u in een mum van tijd aan de slag te gaan!%4$s

en: %1$sImportant caveat%2$s; although it %5$scan result in even smaller image sizes for lossy images%4$s it should be taken into account that %3$s%1$sAVIF can require more resources%2$s to decode/ display%4$s and as such %1$smight be slower%2$s on low-end (mobile) devices.
nl: %1$sBelangrijke kanttekening%2$s; hoewel het %5$scan resulteren in nog kleinere afbeeldingsformaten voor verliesgevende afbeeldingen%4$s, moet er rekening mee worden gehouden dat %3$s%1$sAVIF meer gegevensbronnen kan vereisen%2$s om te decoderen/ tonen%4$s en als zodanig %1$slanser kan zijn%2$s op low-end (mobiele) apparaten.

en: %3$sQuestions%4$s? Take a look at the %1$sAutoptimize + ShortPixel FAQ%2$s!
nl: %3$sVragen%4$s? Bekijk de %1$sAutoptimize + ShortPixel FAQ%2$s!

en: %s allows you to “lazy load” your videos, by inserting responsive “Lite YouTube Embeds".
nl: %s laat u uw video's "lazy-loaden" met responsive “Lite YouTube Embeds".

en: (deprecated)
nl: (verouderd)

en: - Result:
nl: - Resultaat:

en: - Validation:
nl: - Validatie:

en: <a href="https://criticalcss.com/account/api-keys?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> default viewport size is 1400x1080 pixels (width x height). You can change this size by typing a desired width and height values above. Allowed value ranges are from 800 to 4096 for width and from 600 to 2160 for height.
nl: <a href="https://criticalcss.com/account/api-keys?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> standaard viewportgrootte is 1400x1080 pixels (breedte x hoogte). U kunt deze grootte veranderen door een gewenste breedte- en hoogtewaarde in te voeren. Toegestane waardebereiken liggen tussen 800 en 4096 voor de breedte en tussen 600 en 2160 voor de hoogte.

en: <b>This functionality will be removed in a next major version of Autoptimize</b>, being replaced by the combination of the "do not aggregate but defer JS" + "defer inline JS" options on the main settings page.
nl: <b>Deze functionaliteit zal in een volgende versie van Autoptimize verwijderd worden</b>, overweeg in de plaats hiervan de combinatie van "combineer JS niet maar stel ze wel uit" + "stel inline JS uit" opties op het JS/ CSS/ HTML instellingen scherm.

en: <p>Critical CSS settings cannot be set at network level as critical CSS is specific to each sub-site.</p><p>You can however provide the critical CSS API key for use by all sites by adding this your wp-config.php as %s</p>
nl: <p>Critical CSS instellingen kunnen niet op netwerk-niveau worden ingesteld omdat "kritsische CSS" specifiek is voor elke individuele site.</p><p>U kunt de criticalCSS.com API-sleutel wel voor alle sites instellen door die toe te voegen aan uw wp-config.php als %s</p>

en: <strong>A word about WordPress cron:</strong> Autoptimize watches the queue by using WordPress Cron (or WP-Cron for short.) It <a href="https://www.smashingmagazine.com/2013/10/schedule-events-using-wordpress-cron/#limitations-of-wordpress-cron-and-solutions-to-fix-em" target="_blank">could be faulty</a> on very light or very heavy loads. If your site receives just a few or thousands visits a day, it might be a good idea to <a href="https://developer.wordpress.org/plugins/cron/hooking-wp-cron-into-the-system-task-scheduler/" target="_blank">turn WP-Cron off and use your system task scheduler</a> to fire it instead.
nl: <strong>Een woord over WordPress cron:</strong> Autoptimize CriticalCSS Power-Up bekijk de wachtrij door WordPress Cron (of kortweg WP Cron) te gebruiken. Het <a href="https://www.smashingmagazine.com/2013/10/schedule-events-using-wordpress-cron/#limitations-of-wordpress-cron-and-solutions-to-fix-em" target="_blank">kan foutief zijn</a> op zeer lichte of zeer zware ladingen. Als uw site slechts een paar of duizenden bezoeken per dag ontvangt, is het misschien een goed idee om <a href="https://developer.wordpress.org/plugins/cron/hooking-wp-cron-into-the-system-task-scheduler/" target="_blank">schakel WP Cron uit en gebruik uw systeem taak planner</a> om het in plaats daarvan te activeren.

en: <strong>CAUTION! Only use debug mode on production/live environments for ad-hoc troubleshooting and remember to turn it back off after</strong>, as this generates a lot of log-data.<br />Check the box above to enable Autoptimize CriticalCSS Power-Up debug mode. It provides debug facilities in this screen, to the browser console and to this file:
nl: <strong>LET OP! Gebruik alleen de debug modus op productie/live omgevingen voor ad-hoc oplossen van problemen en vergeet niet om deze daarna na uit te schakelen</strong>, omdat dit veel loggegevens genereert.<br />Vink het bovenstaande vakje aan om de Autoptimize CriticalCSS Power-Up debug modus in te schakelen. Het biedt debug faciliteiten in dit scherm, in de browser console en in dit bestand:

en: <strong>Rules or Queue changed!</strong> Don't forget to save your changes!
nl: <strong>Regels of wachtrij gewijzigd</strong>, vergeet niet om uw wijzigingen te bewaren!

en: A comma-separated list of CSS you want to exclude from being optimized.
nl: Een komma gescheiden lijst van CSS die u wilt uitsluiten van optimalisatie.

en: A comma-separated list of scripts you do not want optimized, for example 'whatever.js, my_var' (without the quotes).
nl: Een komma-gescheiden lijst van scripts die u niet wilt laten optimaliseren, bijvoorbeeld 'watdanook.js, mijn_variabele' (zonder de aanhalingstekens).

en: API Key
nl: API-sleutel

en: API Key provided by a filter, no need to enter anything here.
nl: API-sleutel verstrekt door een filter, u hoeft hier niets in te vullen.

en: API key provided by your host/ WordPress administrator, no need to enter anything here. In case of problems with the API key, contact your host/ WordPress administrator.
nl: API-sleutel werd door uw hosting leverancier/ WordPress beheerder ingevoerd, u moet het hier niet invullen. Neem contact op met uw hosting leverancier/ WordPress beheerder in geval van problemen met de API-sleutel.

en: Actions
nl: Acties

en: Add 3rd party domains you want the browser to %1$spreconnect%2$s to, separated by comma's. Make sure to include the correct protocol (HTTP or HTTPS).
nl: Voeg domeinen van derden toe waarvoor u wilt dat de browser %1$spreconnect%2$s gebruikt, gescheiden door komma's. Zorg ervoor dat u het juiste protocol toevoegt (HTTP of HTTPS).

en: Add CCSS for logged in users?
nl: Voeg CCSS toe voor ingelogde gebruikers?

en: Add CSS To All Rules
nl: Voeg CSS toe aan alle regels

en: Add Critical CSS Rule
nl: Kritieke CSS regel toevoegen

en: Add New Rule
nl: Voeg een nieuwe regel toe

en: Add a "meta box" to the post/ page edit screen allowing different optimizations to be turned off on a per post/ page level?
nl: Voeg een "meta box" toe aan het bewerkingsscherm van de bericht/pagina waarmee verschillende optimalisaties per bericht/pagina kunnen worden uitgeschakeld?

en: Add try-catch wrapping?
nl: Voeg try-catch wrapping toe?

en: Added to CCSS job queue.
nl: Toegevoegd aan CCSS job wachtrij.

en: Additional Critical CSS
nl: Extra kritieke CSS

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Aggregate CSS-files?
nl: CSS bestanden samenvoegen?

en: Aggregate JS-files?
nl: JS bestanden samenvoegen?

en: Aggregate all linked CSS-files? If this option is off, the individual CSS-files will remain in place but will be minified.
nl: Alle gelinkte CSS bestanden samenvoegen? Wanneer deze optie uit staat blijven alle individuele CSS bestanden bestaan maar worden die verkleind.

en: Aggregate all linked JS-files to have them loaded non-render blocking?
nl: Combineer alle gelinkte JS bestanden en ze niet render-blokkerend laden?

en: All Critical CSS rules will be deleted immediately and cannot be recovered.<br /><br /><strong>Are you sure?</strong>
nl: Alle "kritieke CSS" regels zullen onmiddellijk verwijderd worden en kunnen niet teruggehaald worden.<br /><br /><strong>Bent u zeker?</strong>

en: Also aggregate inline CSS?
nl: Ook de CSS in de HTML samenvoegen?

en: Also aggregate inline JS?
nl: Ook de JS in de HTML samenvoegen?

en: Also defer inline JS. Generally this will allow all JS to be deferred, so you should remove default exclusions, test and only exclude specific items if still needed.
nl: De JS die rechtstreeks in de HTML opgenomen is, ook uitstellen. Over het algemeen kunt u op deze manier alle JS uitstellen, dus kunt u alle standaard uitsluitingen verwijderen, testen en enkel specifieke JS opnieuw uitsluiten indien nodig.

en: Also defer inline JS?
nl: Inline JS ook uitstellen?

en: Also minify inline JS/ CSS?
nl: Ook inline JS/CSS verkleinen?

en: Also optimize for logged in editors/ administrators?
nl: Ook optimaliseren voor ingelogde redacteurs/ beheerders?

en: Also optimize shop cart/ checkout?
nl: Ook winkelwagen/afrekenen optimaliseren?

en: Are you sure you want to delete this job?
nl: Weet u zeker dat u deze job wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to retry this job?
nl: Weet u zeker dat u deze job opnieuw wilt laten uitvoeren?

en: As Autoptimize does not do page caching, you might have to install e.g. KeyCDN Cache Enabler or WP Super Cache as well. Feel free to create a topic on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/autoptimize/#new-topic-0" target="_blank">the support forum here</a> to get pointers on how get the most out of Autoptimize!
nl: Omdat Autoptimize geen pagina cache heeft, zult u misschien een caching plugin zoals bv. KeyCDN Cache Enabler of WP Super Cache moeten installeren. Neem gerust contact op in <a href="https://wordpress.org/support/plugin/autoptimize/#new-topic-0" target="_blank">het ondersteuning forum</a> om tips te krijgen over hoe uw Autoptimize verder optimaal kunt configureren!

en: As soon as <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> returns a valid critical CSS file, the job is then finished and removed from the queue.
nl: Zodra <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> een geldig kritieke CSS bestand retourneert, wordt de taak vervolgens afgewerkt en uit de wachtrij verwijderd.

en: Async Javascript-files (advanced users)
nl: Async JavaScript bestanden (Geavanceerde gebruikers)

en: At any time you can delete an <span class="badge auto">AUTO</span> or <span class="badge manual">MANUAL</span> rule by cliking on "Remove" button of the desired rule and saving your changes.
nl: U kunt op elk moment een regel <span class="badge auto"> AUTO </span> of <span class="badge manual"> MANUAL </span> verwijderen door te klikken op "Verwijderen" knop van de gewenste regel en het opslaan van uw wijzigingen.

en: Automatically serve AVIF image format to any browser that supports it.
nl: Automatisch het AVIF afbeeldings-formaat aanbieden aan browsers die dat ondersteunen.

en: Autoptimize Options
nl: Autoptimize instellingen

en: Autoptimize Pro Settings
nl: Autoptimize Pro instellingen

en: Autoptimize Settings
nl: Autoptimize instellingen

en: Autoptimize applies extra "compatibility logic" to prevent issues with JS optimization (for e.g. Gutenberg blocks, Revolution Slider, jQuery-heavy plugins, ...) but may sometimes be a bit too careful. If you have render-blocking JS issues, you can try disabling this logic here. Make sure to test your site thoroughly though!
nl: Autoptimize past extra "compatibiliteitslogica" toe om problemen met JS-optimalisatie te voorkomen (bijv. Gutenberg blokken, Revolution Slider, jQuery zware plugins, ...), maar kan soms iets te voorzichtig zijn. Als u problemen heeft met render-blokkerende JS, kunt u proberen deze logica hier uit te schakelen. Zorg er wel voor dat u uw site grondig test!

en: Autoptimize cache size warning
nl: Autoptimize cachegrootte waarschuwing

en: Autoptimize cannot write to the cache directory (%s), please fix to enable CSS/ JS optimization!
nl: Autoptimize kan niet naar de cache folder (%s) schrijven, pas dit alstublieft aan om CSS/JS optimalisatie mogelijk te maken!

en: Autoptimize combines your theme & plugins' JavaScript, but does not know what is used and what is not. If Google Pagespeed Insights detects unused JavaScript, consider using a plugin like "Plugin Organizer" or similar to manage what JavaScript is added where.
nl: Autoptimize combineert de JavaScript van uw thema & plugins, maar weet niet wat er gebruikt wordt en wat niet. Als Google Pagespeed Insights ongebruikte JavaScript detecteert, overweeg dan om een plugin zoals "Plugin Organizer" of een vergelijkbare te gebruiken om te beheren welke JavaScript waar wordt toegevoegd.

en: Autoptimize constantly queries the queue for <span class='badge new'>N</span> jobs. When it finds one, gears spins and jobs becomes <span class='badge pending'>P</span> while they are running and <a href='https://criticalcss.com/?aff=1' target='_blank'>criticalcss.com</a> doesn't return a result.
nl: Autoptimize ondervraagt ​​constant de wachtrij voor <span class='badge new'>N</span> taken. Wanneer het er een vindt, worden de spins en banen versneld <span class='badge pending'>P</span> terwijl ze actief zijn en <a href='https://criticalcss.com/?aff=1' target='_blank'>criticalcss.com</a> geeft geen resultaat.

en: Autoptimize has just been updated. Please %1$stest your site now%2$s and adapt Autoptimize config if needed.
nl: Autoptimize heeft zojuist geüpdatet. Alstublieft %1$stest uw site nu%2$s en pas de Autoptimize configuratie aan indien nodig.

en: Autoptimize is enabled and configured on a WordPress network level. Please contact your network administrator if you need Autoptimize settings changed.
nl: Autoptimize is geactiveerd en geconfigureerd op het niveau van het WordPress netwerk. Contacteer uw netwerk beheerder indien Autoptimize instellingen gewijzigd moeten worden.

en: Autoptimize news
nl: Autoptimize nieuws

en: Autoptimize requires PHP 5.6 (or higher) to function properly. Please upgrade PHP. The Plugin has been auto-deactivated.
nl: Autoptimize heeft minimaal PHP 5.6 (of hoger) nodig om goed te werken. Update de PHP versie. De plugin is automatisch gedeactiveerd..

en: Autoptimize this page
nl: Deze pagina automatisch optimaliseren

en: Autoptimize's cache size is getting big, consider purging the cache. Have a look at https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ to see how you can keep the cache size under control.
nl: De cache van Autoptimize wordt erg groot, overweeg de cache te wissen. Bekijk https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ om te zien hoe u de cachegrootte onder controle kan houden.

en: Below is a detailed view of all data that Optimizing Matters will receive if you fill in this survey. Your email address is only shared if you explicitly fill it in, your IP addres is never sent.
nl: Hieronder staat een gedetailleerd overzicht van alle gegevens die Optimizing Matters zal ontvangen als u deze enquête invult. Uw e-mailadres wordt alleen gedeeld als u het expliciet invult, uw IP-adres wordt nooit verzonden.

en: Bound domain
nl: Gekoppeld domein

en: By default Autoptimize is also active for logged-on editors/ administrators, uncheck this option if you don't want Autoptimize to optimize when logged in e.g. to use a page builder.
nl: Standaard is Autoptimize ook actief voor ingelogde redacteuren/ beheerders, schakel deze optie uit als u niet wil dat Autoptimize optimaliseert wanneer u bent ingelogd, bijvoorbeeld om een paginabouwer te gebruiken.

en: By default Autoptimize is also active on your shop's cart/ checkout, uncheck not to optimize those.
nl: Standaard is Autoptimize ook actief in uw winkelwagen/afrekenen van uw winkel. Schakel het vinkje uit om deze niet te optimaliseren.

en: By default files saved are static css/js, uncheck this option if your webserver doesn't properly handle the compression and expiry.
nl: Standaard worden bestanden bewaard als statische css/js, zet deze optie uit wanneer uw webserver niet goed met de compressie en het verlopen van bestanden omgaat.

en: By default for each page a separate rule is generated. If your pages have (semi-)identical above the fold look and feel and you want to keep the rules lean, you can disable that so one rule is created to all pages.
nl: Standaard wordt voor elke pagina een aparte regel gegenereerd. Als uw pagina's (semi-)identiek zijn boven de vouw qua ontwerp en look en u wilt de regels slank houden, dan kunt u dat uitschakelen zodat er één regel wordt aangemaakt voor alle pagina's.

en: CDN Base URL
nl: CDN basis URL

en: CDN Options
nl: CDN opties

en: CSS Options
nl: CSS opties

en: CSS/ JS Cache Info
nl: CSS/ JS cache info

en: Cache Info
nl: Cache-informatie

en: Cache flushed.
nl: Cache leeggemaakt.

en: Cache folder
nl: Cachemap

en: Cached styles and scripts
nl: Stijlen en scripts in cache

en: Can we write?
nl: Kunnen we schrijven?

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Check this option for Autoptimize to also aggregate CSS in the HTML.
nl: Activeer deze optie om Autoptimize ook CSS die rechtstreeks in de HTML staat, samen te voegen.

en: Clear CSS/ JS Cache
nl: Wis CSS/JS cache

en: Click here to configure it.
nl: Klik hier om het in te stellen.

en: Click here to install and activate it.
nl: Klik hier om het te installeren en te activeren.

en: Click the side arrow to toggle instructions
nl: Klik op de pijl aan de zijkant om de instructies te togglen

en: Combine and link deferred in head (fonts load late, but are not render-blocking)
nl: Combineer en link uitgesteld in head (lettertypen worden laat geladen, maar worden niet geblokkeerd)

en: Combine and link in head (fonts load fast but are render-blocking)
nl: Combineer en link in de header (lettertypen laden snel, maar blokkeren de weergave wel)

en: Combine and load fonts asynchronously with %1$swebfont.js%2$s
nl: Lettertypen asynchroon combineren en laden met %1$swebfont.js%2$s

en: Comma-separated list of image classes or filenames that should not be optimized.
nl: Door komma's gescheiden lijst met afbeeldingsklassen of bestandsnamen die niet moeten worden geoptimaliseerd.

en: Comma-separated list of local or 3rd party JS-files that should loaded with the %1$sasync%2$s flag. JS-files from your own site will be automatically excluded if added here.
nl: Door komma's gescheiden lijst van lokale JS bestanden of JS bestanden van derden die geladen moeten worden met de %1$sasync%2$s vlag. JS bestanden van uw eigen site worden automatisch uitgesloten als ze hier worden toegevoegd.

en: Comma-separated list of to be excluded image classes or filenames.
nl: Komma gescheiden lijst van afbeelding klassen of bestandsnamen die uitgesloten moeten worden.

en: Comma-separated list with full URL's of to to-be-preloaded resources. To be used sparingly!
nl: Door komma's gescheiden lijst met de volledige URL van te "voor laden" gegevensbronnen. Met mate te gebruiken!

en: Conditional Tag, Custom Post Type or Page Template
nl: Conditionele tag, extra berichttype of pagina template

en: Conditional Tags, Custom Post Types and Page Templates Rules
nl: Voorwaardelijke tags, niet-standaard berichttypes en pagina template gebaseerde regels

en: Configuration of async javascript is easier and more flexible using the %s plugin.
nl: Het instellen van async JavaScript is eenvoudiger en flexibeler wanneer u de %s plugin gebruikt.

en: Could not add to CCSS job queue.
nl: Kon niet toevoegen aan CCSS job wachtrij.

en: Could not create the required directory. Make sure the webserver can write to the wp-content/uploads directory.
nl: Kon de vereist folder niet maken. Zorg ervoor dat de webserver naar de wp-content/uploads folder kan schrijven.

en: Could not process queue.
nl: Kon de wachtrij niet verwerken.

en: Creation Date
nl: Aanmaakdatum

en: Critical CSS
nl: Kritieke CSS

en: Critical CSS File
nl: Kritieke CSS bestand

en: Critical CSS is generated by criticalcss.com from your pages as seen by an "anonymous visitor". Disable this option if you don't want the "visitor" critical CSS to be used for logged in users.
nl: Kritieke CSS wordt gegenereerd door criticalCSS.com van uw pagina's zoals gezien door een "anonieme bezoeker". Schakel deze optie uit als u niet wilt dat de "bezoeker" kritieke CSS gebruikt wordt voor ingelogde gebruikers.

en: Current website:
nl: Huidige site:

en: Custom Critical CSS
nl: Aangepaste kritieke CSS

en: Custom Post Types
nl: Aangepaste berichttypen

en: DONE
nl: GEREED

en: Debug Information
nl: Debug informatie

en: Debug Mode
nl: Debug modus

en: Default Critical CSS
nl: Standaard kritieke CSS

en: Defer all non-aggregated JS, including jQuery and inline JS to fix remaining render-blocking issues. Make sure to test your site thoroughly when activating this option!
nl: Stel alle niet-geaggregeerde JS uit, inclusief jQuery en inline JS om de resterende render-blokkerende problemen op te lossen. Zorg ervoor dat u uw site grondig test wanneer u deze optie activeert!

en: Defer jQuery and other non-aggregated JS-files? (deprecated)
nl: JQuery en andere niet-geaggregeerde JS bestanden uitstellen? (verouderd)

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete All
nl: Alles verwijderen

en: Delete Job
nl: Verwijder job

en: Delete Rule
nl: Verwijder regel

en: Delete all Rules and Jobs
nl: Verwijder alle Regels en Jobs

en: Delete all jobs
nl: Verwijder alle jobs

en: Delete all jobs?
nl: Alle jobs verwijderen?

en: Did you know that Autoptimize offers on-the-fly image optimization (with support for WebP and AVIF) and CDN via ShortPixel? Check out the %1$sAutoptimize Image settings%2$s to enable this option.
nl: Wist u dat Autoptimize on-the-fly afbeelding optimalisatie (met ondersteuning voor WebP en AVIF) en CDN via ShortPixel biedt? Bekijk de %1$sAutoptimize afbeelding instellingen%2$s om deze optie in te schakelen.

en: Disable extra compatibility logic?
nl: Extra compatibiliteit logica uitschakelen?

en: Dismiss this notice.
nl: Dit bericht negeren.

en: Do not aggregate but defer?
nl: Niet samenvoegen maar uitstellen?

en: Do not donate for this plugin!
nl: Doneer niet voor deze plugin!

en: Don't autoptimize CSS outside the head-section. If the cache gets big, you might want to enable this.
nl: Optimaliseer CSS buiten de head sectie niet. Wordt de cache te groot, dan kunt u dit inschakelen.

en: Don't lazyload the first X images, '1' lazyloads all.
nl: Geen lazy-load van de eerste X afbeeldingen, '1' lazy-load alles.

en: Don't leave this empty, put e.g. https://example.net/ or simply 'none' to disable domain binding.
nl: Laat dit veld niet leeg, maar vul bv. https://example.net/ in of enkel 'none' als u geen domein-beperkingen wilt.

en: ERROR
nl: FOUT

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Critical CSS Rule
nl: Bewerk kritieke CSS regel

en: Edit Default Rule CSS
nl: Bewerk de CSS van de standaard regel

en: Eliminate render-blocking CSS?
nl: Verwijder render-blokkerende CSS?

en: Enable 404 fallbacks?
nl: 404 fallbacks inschakelen?

en: Enable Autoptimize configuration per site.
nl: Activeer Autoptimize configuratie per site.

en: Enable configuration per post/ page?
nl: Configuratie per bericht/ pagina mogelijk maken?

en: Enable site configuration?
nl: Site configuratie inschakelen?

en: Enable this if you want HTML comments to remain in the page.
nl: Deze optie inschakelen om HTML reacties in de pagina te laten staan.

en: Enable this if you want inline JS or CSS to be minified as well.
nl: Schakel dit in als u wilt dat inline JS of CSS ook worden verkleind.

en: Enable this to include small background images in the CSS itself instead of as separate downloads.
nl: Schakel dit in om kleine achtergrondafbeeldingen in de CSS zelf op te nemen in plaats van als aparte downloads.

en: Enter a part of the URL that identifies the page(s) you're targetting.
nl: Vul een deel van de URL in dat de pagina('s) die u wilt bereiken, identificeert.

en: Enter your <a href="https://criticalcss.com/account/api-keys?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> API key above. The key is revalidated every time a new job is sent to it.<br />To obtain your API key, go to <a href="https://criticalcss.com/account/api-keys?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> > Account > API Keys.<br />Requests to generate a critical CSS via the API are priced at £5 per domain per month.<br /><strong>Not sure yet? With the <a href="https://criticalcss.com/faq/?aff=1#trial" target="_blank">30 day money back guarantee</a>, you have nothing to lose!</strong>
nl: Voer uw <a href="https://criticalcss.com/account/api-keys?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> API-sleutel hierboven in. De sleutel wordt telkens opnieuw gevalideerd wanneer er een nieuwe taak naar wordt verzonden. <br /> Om uw API-sleutel te verkrijgen, gaat u naar <a href="https://criticalcss.com/account/api-keys?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> Account > API-sleutels. <br /> Verzoeken om een ​​kritieke CSS te genereren via de API kosten £5 per domein per maand. <br /> <strong>Weet u het nog niet zeker? Met de <a href="https://criticalcss.com/faq/?aff=1#trial" target="_blank">30 dagen niet-goed-geld terug-garantie</a> heeft u niets te verliezen!</strong>

en: Enter your CDN root URL to enable CDN for Autoptimized files. The URL can be http, https or protocol-relative. This is not needed for Cloudflare.
nl: Voer uw CDN root URL in om CDN voor automatisch geoptimaliseerde bestanden in te schakelen. De URL kan http, https of protocol-relatief zijn. Dit is niet nodig voor Cloudflare.

en: Every %s (Autoptimize Crit. CSS)
nl: Elke %s (Autoptimize crit. CSS)

en: Exclude CSS from Autoptimize:
nl: Sluit deze CSS uit van optimalisering:

en: Exclude scripts from Autoptimize:
nl: Sluit deze scripts uit van optimalisering:

en: Export Settings
nl: Instellingen exporteren

en: Export settings result
nl: Resultaat van Export

en: Extra Auto-Optimizations
nl: Extra auto-optimalisaties

en: Fetch Original CSS
nl: Gebruik Originele CSS

en: Files
nl: Bestanden

en: Finish Date
nl: Eind datum

en: Flushing the cache...
nl: Cache aan het leegmaken...

en: For (nearly) %5$sunlimited image optimizations %1$sbuy Autoptimize Pro%2$s%6$s which also includes Critical CSS and extra "booster" options or %3$ssign up at Shortpixel%4$s.
nl: Voor (bijna) %5$sunlimited afbeelding optimalisaties %1$skoopt u Autoptimize Pro%2$s%6$s dat ook Kritieke CSS en extra "booster" opties bevat of %3$smeldt u zich aan bij Shortpixel%4$s.

en: For a limited time only, this service is offered free for all Autoptimize users, %1$sdon't miss the chance to test it%2$s and see how much it could improve your site's speed.
nl: Voor een beperkte tijd wordt deze dienst gratis aangeboden voor alle Autoptimize gebruikers, %1$s mis de kans niet om het te testen%2$s en zie hoeveel het de snelheid van uw site kon verbeteren.

en: For path based rules, paste your specific and minified critical CSS here or leave this empty to fetch it from criticalcss.com and hit submit to save. If you want to create a rule to exclude from critical CSS injection, enter \"none\"
nl: Voor pad gebaseerde regels plak u uw specifieke en verkleinde kritieke CSS hier of laat u dit leeg om het op te halen van criticalCSS.com en drukt u op Verzenden om op te slaan. Als u een regel wilt maken om uit te sluiten van kritieke CSS injectie, voert u in \"none\"

en: For path based rules, paste your specific and minified critical CSS. If you want to create a rule to exclude from critical CSS injection, enter \"none\"
nl: Voor pad gebaseerde regels, plak hier uw specifieke en geminimaliseerde kritieke CSS en druk op verzenden om op te slaan. Als u een regel wilt creëren om uit te sluiten van kritieke CSS injectie, voer dan \"none\" in

en: For type based rules, paste your specific and minified critical CSS here and hit submit to save. If you want to create a rule to exclude from critical CSS injection, enter \"none\".
nl: Voor type gebaseerde regels, plak hier uw specifieke en geminimaliseerde kritieke CSS en druk op verzenden om op te slaan. Als u een regel wilt creëren om uit te sluiten van kritieke CSS injectie, voer dan \" none\" in.

en: Force Include CSS selectors
nl: CSS selectors die moeten worden meegenomen

en: Force JavaScript in &lt;head&gt;?
nl: Forceer JavaScript in &lt;head&gt;?

en: Force include CSS selectors can be used to style dynamic content that is not part of the HTML that is seen during the Critical CSS generation. To use this feature, add comma separated values with both simple strings and/or regular expressions to match the desired selectors. Regular expressions must be preceeded by two forward slashes. For instance: <code>.button-special,//#footer</code>. In this example <code>.button-special</code> will match <code>.button-special</code> selector only, while <code>//#footer</code> will match <code>#footer</code>, <code>#footer-address</code> and <code>#footer-phone</code> selectors in case they exist.<br />Do take into account that changing this setting will only affect new/ updated rules, so you might want to remove old rules and clear your page cache to expedite the forceIncludes becoming used.
nl: Force include CSS selectors kunnen worden gebruikt om dynamische inhoud te stylen die geen deel uitmaakt van de HTML die wordt gezien tijdens de kritieke CSS generatie. Om deze functie te gebruiken, voeg uw door komma's gescheiden waarden toe met zowel eenvoudige tekenreeksen als reguliere expressies om overeen te komen met de gewenste selectors. Reguliere expressies moeten worden voorafgegaan door twee schuine strepen. Bijvoorbeeld: <code>.knop-special,//#footer</code>. In dit voorbeeld zal <code>.knop-special</code> alleen overeenkomen met <code>.knop-special</code> selector, terwijl <code>//#footer</code> zal overeenkomen met <code>#footer</code>, <code>#footer-address</code> en <code>#footer-phone</code> selectors voor het geval ze bestaan.<br /> Houd er rekening mee dat het wijzigen van deze instelling alleen van invloed is op nieuwe/geüpdatete regels, dus uw wilt misschien oude regels verwijderen en uw pagina cache wissen om het gebruik van forceIncludes te versnellen.

en: Force path-based rules to be generated for pages?
nl: Genereer pad-gebaseerde regels voor pagina's?

en: Generate Critical CSS
nl: Genereer kritieke CSS

en: Generate data: URIs for images?
nl: Maak data: URIs voor afbeeldingen?

en: Get Help
nl: Hulp ontvangen

en: Get more Google love by speeding up your website. Start serving on-the-fly optimized images (also in the "next-gen" %4$sWebP%5$s image format) by %1$sShortPixel%2$s. No additional image optimization plugins are needed: your images are optimized, cached and served from %3$sShortPixel's global CDN%2$s.
nl: Verkrijg meer Google liefde door uw site te versnellen. Begin met het on-the-fly serveren van geoptimaliseerde afbeeldingen (ook in het "next-gen" %4$sWebP%5$s afbeelding format) door %1$sShortPixel%2$s. Er zijn geen extra afbeelding optimalisatie plugins nodig: uw afbeeldingen worden geoptimaliseerd, in de cache geplaatst en geserveerd vanaf %3$sShortPixel's globale CDN%2$s.

en: Great, Autoptimize will now automatically start creating new critical CSS rules, you should see those appearing below in the next couple of hours.
nl: Geweldig, Autoptimize zal nu automatisch beginnen met het maken van nieuwe kritieke CSS regels, u zou deze hieronder moeten zien verschijnen in de komende paar uur.

en: Great, you have WP YouTube Lyte installed.
nl: Mooi, u heeft WP YouTube Lyte geïnstalleerd.

en: HTML Options
nl: HTML opties

en: Happy with Autoptimize?
nl: Blij met Autoptimize?

en: Have a look at %1$sAutoptimize Pro%2$s to power-up your site!
nl: Heb een kijkje genomen op %1$sAutoptimize Pro%2$s om uw site te verbeteren!

en: Height
nl: Hoogte

en: How To Use Autoptimize CriticalCSS Queue
nl: Hoe de Autoptimize Critical CSS wachtrij gebruiken

en: How To Use Autoptimize CriticalCSS Rules
nl: Hoe moet u Autoptimize CriticalCSS regels gebruiken

en: I don't see a performance improvement.
nl: Ik zag geen performantie verbetering.

en: I found a better solution.
nl: Ik vond een betere oplossing.

en: I would like be contacted about my experience with Autoptimize.
nl: Ik wil graag dat er contact opgenomen wordt over mijn ervaring metAautoptimize.

en: I'm just disabling temporarily.
nl: Ik deactiveer maar tijdelijk.

en: If Google Pagespeed Insights detects unused CSS, consider using %1$sthe premium Rapidload service%2$s to %3$sreduce your site's CSS size to up to 90&#37;%4$s, resulting in a slimmer, faster site!
nl: Als Google Pagespeed Insights ongebruikte CSS detecteert, overweeg dan om %1$sde premium Rapidload dienst%2$s te gebruiken om %3$sde grootte van de CSS van uw site te verminderen tot maximaal 90&#37;%4$s, resulterend in een slimmer, sneller site!

en: If you have enough CDN quota remaining, then you may need to %1$sassociate your domain%2$s to your Shortpixel account.
nl: Als u genoeg CDN quota over heeft, moet u wellicht %1$sje domein%2$s aan uw Shortpixel account koppelen.

en: If you want to make any fine tunning in the critical CSS file of an <span class="badge auto">AUTO</span> rule, click on "Edit" button of that rule, change what you need, submit and save it. The rule you've just edited becomes a <span class="badge manual">MANUAL</span> rule then.
nl: Als u enige finetuning wilt maken in het kritieke CSS bestand van een <span class="badge auto">AUTO-</span> regel, klik dan op de knop Bewerken van die regel, verander wat u nodig heeft, verzend het en sla het op. De regel die u zojuist heeft bewerkt, wordt dan een <span class="badge manual">HANDMATIGE</span> regel.

en: If your aggregated scripts break because of a JS-error, you might want to try this, but generally discouraged.
nl: Indien de gecombineerde scripts JS fouten genereren, kunt u deze optie uitproberen, maar over het algemeen is dit af te raden.

en: Image Optimization quality
nl: Afbeeldingsoptimalisatie kwaliteit

en: Image lazy-loading will delay the loading of non-visible images to allow the browser to optimally load all resources for the "above the fold"-page first.
nl: Afbeelding lazy-loading vertraagt het laden van niet zichtbare afbeeldingen om browsers toe te staan eerst alle bronnen boven de vouw optimaal te laden.

en: Image optimization
nl: Afbeeldingsoptimalisatie

en: Image optimization & CDN
nl: Afbeelding optimalisatie & CDN

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Import Settings
nl: Importeer instellingen

en: Important: excluded non-minified files are still minified by Autoptimize unless that option under "misc" is disabled.
nl: Belangrijk: uitgesloten niet-geminimaliseerde bestanden worden nog steeds geminimaliseerd door Autoptimize behalve indien die optie onder "Overige" is uitgezet.

en: Important: when "aggregate JS-files" is on, excluded non-minified files are still minified by Autoptimize unless that option under "misc" is disabled.
nl: Belangrijk: wanneer "combineer JS files" aanstaat worden uitgesloten niet-geminimaliseerde bestanden nog steeds geminimaliseerd door Autoptimize behalve indien die optie onder "Overige" is uitgezet.

en: In rare cases the critical CSS needs to be removed once the full CSS loads, this option makes it so!
nl: In zeldzame gevallen moet de kritieke CSS worden verwijderd zodra de volledige CSS is geladen, deze optie maakt het zo!

en: In some (rare) cases the generation of critical CSS works better with the original CSS instead of the Autoptimized one, this option enables that behavior.
nl: In sommige (uitzonderlijke) gevallen werkt de generatie van "kritieke CSS" beter met de originele CSS in de plaats van met de geoptimaliseerde CSS, deze optie laat toe om de originele CSS te gebruiken.

en: In the meantime you might want to <strong>edit default rule CSS now</strong>, to avoid all CSS being inlined when no (applicable) rules are found.
nl: In de tussentijd wilt u misschien <strong>de standaard CSS voor regels nu bewerken</strong>, om te voorkomen dat alle CSS wordt ingevoegd als er geen (toepasselijke) regels worden gevonden.

en: Individual JS-files will be minified and deferred, making them non-render-blocking.
nl: Individuele JS bestanden worden verkleind en uitgesteld, waardoor ze niet render-blokkerend zijn.

en: Info from criticalcss.com:
nl: Info van criticalCSS.com:

en: Inline "above the fold CSS" while loading the main autoptimized CSS only after page load. <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Check the FAQ</a> for more info.
nl: De "above the fold" CSS in de HTML injecteren en de volledige, geoptimaliseerde CSS later laden. <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Bekijk de FAQ</a> voor u deze optie activeert.

en: Inline all CSS?
nl: Alle CSS invoegen in de HTML?

en: Inline critical CSS?
nl: Inline kritieke CSS?

en: Inlining all CSS is an easy way to stop the CSS from being render-blocking, but is generally not recommended because the size of the HTML increases significantly. Additionally, it might push meta-tags down to a position where e.g. Facebook and Whatsapp will not find them anymore, breaking thumbnails when sharing.
nl: Inlining alle CSS is een gemakkelijke manier om te voorkomen dat de CSS render-blokkerend is, maar wordt over het algemeen niet aanbevolen omdat de grootte van de HTML aanzienlijk toeneemt. Bovendien kan het meta-tags naar een positie duwen waar bijvoorbeeld Facebook en WhatsApp ze niet meer kunnen vinden, waardoor thumbnails worden verbroken bij het delen.

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: It broke my site.
nl: Mijn site ging er door stuk.

en: It looks like the amount of Critical CSS rules is very high, it is recommended to reconfigure Autoptimize (e.g. by manually creating broader rules) to ensure less rules are created.
nl: Het lijkt erop dat het aantal Critical CSS regels erg hoog is. Het wordt aanbevolen om Autoptimize opnieuw te configureren (bijvoorbeeld door handmatig bredere regels te maken) om ervoor te zorgen dat er minder regels worden gemaakt.

en: It looks like there might be a problem with WordPress cron (task scheduling). Have a look at <a href="https://blog.futtta.be/2023/03/17/how-to-fix-autoptimize-critical-css-cron-issue/" target="_blank">the FAQ</a> or the info in the Job Queue instructions if all jobs remain in "N" status and no rules are created.
nl: Het lijkt erop dat er een probleem is met WordPress cron (taak planning). Bekijk <a href="https://blog.futtta.be/2023/03/17/how-to-fix-autoptimize-critical-css-cron-issue/" target="_blank">de FAQ</a> of de info in de Job Queue instructies als alle taken in de "N" status blijven en er geen regels zijn gemaakt.

en: It looks like you have %1$sanother plugin also doing CSS and/ or JS optimization%2$s, which can result in hard to troubleshoot %1$sconflicts%2$s. For this reason it is recommended to disable this functionality in
nl: Het lijkt erop dat u %1$seen andere plugin heeft die ook CSS en/of JS optimalisatie%2$s doet, wat kan resulteren in moeilijk op te lossen %1$sconflicten%2$s. Om deze reden is het aanbevolen om deze functionaliteit uit te schakelen in

en: It looks like your site might not have %1$spage caching%2$s which is a %1$smust-have for performance%2$s. If you are sure you have a page cache, you can close this notice.%3$sWhen in doubt check with your host if they offer this or install a free page caching plugin like for example KeyCDN Cache Enabler
nl: Het lijkt erop dat uw site geen %1$spage caching%2$s heeft, wat een %1$smust-have voor performance%2$s is. Als u zeker weet dat u een pagina cache heeft, kunt u dit bericht sluiten.%3$sBij twijfel controleer bij uw host of zij dit aanbieden of installeer een gratis pagina caching plugin zoals bijvoorbeeld KeyCDN Cache Enabler

en: It seems ShortPixel image optimization is not able to fetch images from your site, %1$scheck the documentation here%2$s for more information
nl: Het lijkt erop dat de ShortPixel afbeelding optimalisatie-dienst de afbeeldingen op uw site niet kan lezen, %1$scontroleer de documentatie hier%2$s voor meer informatie

en: JS, CSS  &amp; HTML
nl: JS, CSS  &amp; hTML

en: JavaScript Options
nl: JavaScript opties

en: Job Queue
nl: Job wachtrij

en: Keep HTML comments?
nl: HTML reacties bewaren?

en: LCP Image to preload
nl: LCP afbeelding om voor te laden

en: Lazy-load exclusions
nl: Lazy-load uitsluitingen

en: Lazy-load from nth image
nl: Lazy-load van nth afbeelding

en: Lazy-load images?
nl: Lazy-load afbeeldingen?

en: Lazyload images?
nl: Lazyload afbeeldingen?

en: Leave as is
nl: Laat het zoals het is

en: Let Autoptimize also extract JS from the HTML (discouraged as it can make Autoptimize's cache size grow quickly)
nl: Laat Autoptimize ook JS die rechtstreeks in de HTML staat, combineren (wordt afgeraden omdat dat Autoptimize's cache snel kan doen groeien)

en: Load AVIF in supported browsers?
nl: Laad WebP in ondersteunende browsers?

en: Load JavaScript early (discouraged as it makes the JS render blocking)
nl: JavaScript vroeg laden (wordt afgeraden omdat het de JS render blokkerend maakt)

en: Loading critical CSS...
nl: Kritieke CSS wordt geladen...

en: Look for scripts only in &lt;head&gt;?
nl: JS enkel uit &lt;head&gt; halen?

en: Look for styles only in &lt;head&gt;?
nl: CSS enkel uit &lt;head&gt; halen?

en: MANUAL
nl: HANDMATIG

en: Make your site significantly faster by simply ticking a few boxes and start serving CDN powered, optimized images in the next-gen WebP image format! No additional plugins or services needed.
nl: Maak uw site aanzienlijk sneller door eenvoudigweg een paar vakjes aan te vinken en begin met het serveren van CDN aangedreven, geoptimaliseerde afbeeldingen in het next-gen WebP afbeeldingsformaat! Geen extra plugins of diensten nodig.

en: Makes your site faster by optimizing CSS, JS, Images, Google fonts and more.
nl: Maakt uw site sneller door CSS, JS, afbeeldingen, Google Fonts, en meer te optimaliseren.

en: Manually process the job queue
nl: De job-wachtrij handmatig verwerken

en: Minify excluded CSS and JS files?
nl: Uitgesloten CSS en JS bestanden minimaliseren?

en: Misc Options
nl: Andere opties

en: More info
nl: Meer info

en: Most of below Extra optimizations require at least one of HTML, JS, CSS or Image autoptimizations being active.
nl: De meeste van onderstaande Extra optimalisaties vereisen dat minimaal één van de HTML, JS of CSS auto-optimalisaties actief is.

en: Mostly useful in combination with previous option when using jQuery-based templates, but might help keeping cache size under control.
nl: Vooral nuttig in combinatie met de vorige optie voor jQuery-gebaseerde templates, maar kan ook helpen om de cachegrootte onder controle te houden.

en: Multisite Options
nl: Multisite Opties

en: N/A
nl: N.V.T

en: Need help? %1$sCheck out the FAQ here%2$s.
nl: Hulp nodig? %1$sKijk hier naar de FAQ%2$s.

en: New
nl: Nieuw

en: No
nl: Nee

en: No items
nl: Geen items

en: None
nl: Geen

en: On-the-fly image optimization and fast delivery via the Shortpixel global CDN.
nl: On-the-fly afbeelding optimalisatie en snelle levering via het wereldwijde CDN van ShortPixel.

en: Only requests from this domain will be sent for Critical CSS generation (pricing is per domain/ month).
nl: Alleen aanvragen van dit domein worden verzonden voor Kritieke CSS generatie (prijs is per domein/maand).

en: Only works for websites and images that are publicly available.
nl: Werkt enkel voor sites en afbeeldingen die publiek beschikbaar zijn.

en: Optimization exclusions
nl: Optimalisatie uitsluitingen

en: Optimize CSS Code?
nl: Optimaliseer CSS code?

en: Optimize CSS?
nl: CSS optimaliseren?

en: Optimize HTML Code?
nl: Optimaliseer HTML code?

en: Optimize JS?
nl: JS optimaliseren?

en: Optimize JavaScript Code?
nl: Optimaliseer JavaScript code?

en: Optimize More!
nl: Optimaliseer meer!

en: Optimize YouTube videos
nl: Optimaliseer YouTube video's

en: Optimize this page?
nl: Deze pagina optimaliseren?

en: Options
nl: Opties

en: Other (please specify below)
nl: Andere (specificeer alstublieft hieronder)

en: Ouch, sorry about that! But almost all problems can be fixed with the right configuration, have a look at <a href="https://blog.futtta.be/2022/05/05/what-to-do-when-autoptimize-breaks-your-site/" target="_blank">this short troubleshooting howto</a> or create a topic on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/autoptimize/#new-topic-0" target="_blank">the support forum here</a>!
nl: Au, sorry daarvoor! Maar bijna alle problemen zijn op te lossen met de juiste configuratie, kijk eens naar <a href="https://blog.futtta.be/2022/05/05/what-to-do-when-autoptimize-breaks-your-site/" target="_blank">deze korte probleemoplossing howto</a> of maak een topic aan op <a href="https://wordpress.org/support/plugin/autoptimize/#new-topic-0" target="_blank">het ondersteuningsforum hier</a>!

en: PENDING
nl: In afwachting

en: Page Cache
nl: Pagina cache

en: Page Path
nl: Pagina pad

en: Page Templates
nl: Pagina templates

en: Page Type
nl: Pagina type

en: Paste the above the fold CSS here. You can leave this empty when using the automated Critical CSS integration.
nl: Plak de 'above the fold' CSS hier. U kunt dit veld leeg laten wanneer u de geautomatiseerde Critical CSS integratie gebruikt.

en: Paste your minified additional critical CSS here and hit submit to save. This is the CSS to be added AT THE END of every critical CSS provided by a matching rule, or the default one.
nl: Plak hier uw minified aanvullende kritieke CSS en klik op Verzenden om op te slaan. Dit is de CSS die AAN HET EINDE van elke kritieke CSS wordt toegevoegd door een overeenkomende regel, of de standaardregel.

en: Paste your minified default critical CSS here and hit submit to save. This is the critical CSS to be used for every page not matching any rule.
nl: Plak uw verkleinde standaard kritieke CSS hier en druk op verzend om op te slaan. Dit is de kritieke CSS die gebruikt moet worden voor elke pagina die NIET overeenkomt met een regel.

en: Paste your specific critical CSS here and hit submit to save.
nl: Plak hier uw specifieke "kritieke CSS" en klik op "Invoeren" om te bewaren.

en: Path
nl: Pad

en: Path Based Rules
nl: Pad-gebaseerde regels

en: Path validation error:\n\nThe path contains characters that are not permitted, remove or encode the unsafe characters.
nl: Fout bij pad validatie:\n\nhet pad bevat tekens die niet zijn toegestaan, verwijder de onveilige tekens of codeer ze.

en: Please %1$sdisable Jetpack's site accelerator for images%2$s to be able to use Autoptomize's advanced image optimization features below.
nl: %1$sSchakel Jetpack's site accelerator voor afbeeldingen uit%2$s om gebruik te kunnen maken van de geavanceerde afbeelding optimalisatie mogelijkheden van Autoptimize hieronder.

en: Please enter a valid %1$scriticalcss.com%2$s API key to start.
nl: Voer alstublieft een geldige %1$scriticalCSS.com%2$s API-sleutel in om te starten.

en: Please enter your criticalcss.com API key here.
nl: Voer hier uw criticalCSS.com API-sleutel in.

en: Plugin version
nl: Plugin versie

en: Posted %s
nl: Geplaatst op %s

en: Preconnect to 3rd party domains (advanced users)
nl: Vooraf verbinding maken naar domeinen van derden (geavanceerde gebruikers)

en: Preload specific requests (advanced users)
nl: Vooraf laden van specifieke aanvragen (geavanceerde gebruikers)

en: Pro Boosters
nl: Pro boosters

en: Queue processed, reloading page.
nl: Job-wachtrij verwerkt, de pagina wordt herladen.

en: Queue processing time limit
nl: Tijdslimiet wachtrij verwerking

en: REVIEW
nl: BEOORDELING

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Google Fonts
nl: Google Fonts verwijderen

en: Remove Unused CSS?
nl: Verwijder ongebruikte CSS?

en: Remove Unused JavaScript?
nl: Verwijder ongebruikte JavaScript?

en: Remove WordPress block CSS
nl: WordPress blok CSS verwijderen

en: Remove all jobs
nl: Verwijder alle jobs

en: Remove all rules
nl: Verwijder alle regels

en: Remove emojis
nl: Verwijder emojis

en: Remove query strings from static resources
nl: Verwijder query strings van statische bronnen

en: Removes WordPress' core emojis' inline CSS, inline JavaScript, and an otherwise un-autoptimized JavaScript file.
nl: Verwijdert WordPress' standaard emoji's, CSS en JavaScript in HTML, en een anders niet automatisch geoptimaliseerd JavaScript bestand.

en: Removing query strings (or more specifically the %1$sver%2$s parameter) will not improve load time, but might improve performance scores.
nl: Het verwijderen van query strings (of meer specifiek de %1$sver%2$s parameter) zal de laadtijd niet verbeteren, maar zou de prestatiescores kunnen verbeteren.

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Retry Job
nl: Job opnieuw uitvoeren

en: Rule Type
nl: Regeltype

en: Rule validation error:\n\nBased on your rule type, you should set a path or conditional tag.
nl: Regel validatie fout: \n\ngebaseerd op uw regeltype, zou u een pad of conditionele tag moeten instellen.

en: Rule validation error:\n\nType based rules requires a minified critical CSS.
nl: Regel validatie fout: \n\nop type gebaseerde regels vereisen een verkleinde kritieke CSS.

en: Rules
nl: Regels

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save Changes and Empty Cache
nl: Wijzigingen opslaan en cache wissen

en: Save aggregated script/css as static files?
nl: Bewaar samengevoegde script/css als statische bestanden?

en: Select from the list below...
nl: Selecteer uit de lijst hieronder...

en: Selected reason from the above survey
nl: Geselecteerde reden in bovenstaande lijst

en: Settings
nl: Instellingen

en: Shortpixel reports it cannot always reach your site, which might mean some images are not optimized. You can %1$sread more about why this happens and how you can fix that problem here%2$s.
nl: Shortpixel meldt dat het uw site niet altijd kan bereiken, wat kan betekenen dat sommige afbeeldingen niet geoptimaliseerd zijn. U kunt %1$smeer lezen over waarom dit gebeurt en hoe u dat probleem hier kunt oplossen%2$s.

en: Size
nl: Grootte

en: Something went wrong when checking your API key, make sure you server can communicate with https://criticalcss.com and/ or try again later.
nl: Er is iets misgegaan tijdens het controleren van uw API-sleutel. Controleer of uw server kan communiceren met https://criticalcss.com en/of probeer het later nogmaals.

en: Sometimes Autoptimized JS/ CSS is referenced in cached HTML but is already removed, resulting in broken sites. With this option on, Autoptimize will try to redirect those not-found files to "fallback"-versions, keeping the page/ site somewhat intact. In some cases, this will require extra web-server level configuration to ensure %1$swp-content/autoptimize_404_handler.php%2$s is set to handle 404's in %1$swp-content/cache/autoptimize%2$s.
nl: Soms wordt Autoptimized JS/ CSS verwezen in gecachte HTML maar is het al verwijderd, wat resulteert in gebroken sites. Met deze optie ingeschakeld, zal Autoptimize proberen om die niet-gevonden bestanden om te leiden naar "fallback" versies, waardoor de pagina/ site enigszins intact blijft. In sommige gevallen vereist dit extra configuratie op webserverniveau om ervoor te zorgen dat %1$swp-content/autoptimize_404_handler.php%2$s is ingesteld om 404's te verwerken in %1$swp-content/cache/autoptimize%2$s.

en: Sometimes an unknown condition can happen. In this case, the job status becomes <span class="badge unknown">U</span> and you may want to ask <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> for help or just delete it.
nl: Soms kan er een onbekende toestand ontstaan. In dit geval wordt de jobstatus <span class="badge unknown">U</span> en kunt u <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> om hulp vragen of het gewoon verwijderen.

en: Sorry to see you go!
nl: Jammer om u te zien gaan!

en: Sorry, something went wrong.
nl: Er is iets fout gegaan.

en: Standard Conditional Tags
nl: Standaard voorwaardelijke tags

en: String in Path
nl: String in Pad

en: Submit
nl: Verzend

en: TL;DR:<br /><strong>Queue runs every 10 minutes.</strong> Job statuses are <span class="badge new">N</span> for NEW, <span class="badge pending">P</span> for PENDING, <span class="badge error">E</span> for ERROR and <span class="badge unknown">U</span> for UNKOWN.
nl: In het kort: <br /> <strong> Wachtrij wordt elke 10 minuten uitgevoerd.</strong> Taak statussen zijn <span class="badge new">N</span> voor NIEUW, <span class="badge pending">P</span> voor IN AFWACHTING, <span class="badge error">F</span> voor FOUT en <span class="badge unknown">U</span> voor ONBEKEND.

en: TL;DR:<br />Critical CSS files from <span class='badge auto'>AUTO</span> <strong>rules are updated automatically</strong> while from <span class='badge manual'>MANUAL</span> <strong>rules are not.</strong>
nl: TL; DR: <br />Kritieke CSS bestanden van <span class='badge auto'>AUTO</span> <strong>regels worden automatisch geüpdatet</strong> terwijl van <span class='badge manual'>HANDMATIG</span> <strong>regels zijn dat niet.</strong>

en: Target
nl: Doel

en: Target Rule
nl: Beoogde Regel

en: Thank you for installing and activating Autoptimize. Your site is being optimized immediately, please test the frontend to ensure everything still works as expected. If needed you can change JavaScript or CSS optimization settings under %1$sSettings -> Autoptimize%2$s .
nl: Bedankt voor het installeren en activeren van Autoptimize. Uw site wordt direct geoptimaliseerd, test de front-end om ervoor te zorgen dat alles nog steeds werkt zoals verwacht. Indien nodig kunt u JavaScript of CSS optimalisatie instellingen wijzigen onder %1$sInstellingen -> Autoptimize%2$s.

en: The "Eliminate render-blocking CSS" option was activated to allow critical CSS to be used.
nl: De optie "Elimineer render blokkerende CSS" werd geactiveerd om het gebruik van kritieke CSS toe te staan.

en: The CDN has automatically been set to make use of the image optimization CDN.
nl: Het CDN is automatisch ingesteld om gebruik te maken van het afbeelding optimalisatie CDN.

en: The Critical CSS service does not work on locally hosted sites or when the server is on a private network.
nl: De dienst kritieke CSS werkt niet op lokaal gehoste sites of wanneer de server zich op een privénetwerk bevindt.

en: The critical CSS service has been reported to be down. Although no new rules will be created for now, this does not prevent existing rules from being applied.
nl: De kritieke CSS dienst is momenteel onbereikbaar. Alhoewel er geen nieuwe regels gecreëerd kunnen worden, zullen bestaande regels wel gewoon worden toegepast.

en: The cronned queue processing is an asynchronous process triggerd by (WordPress) cron. To avoid this process from running too long and potentially getting killed, you can set the number of seconds here, 0 means no limit.
nl: De verwerking van de cronned-wachtrij is een asynchroon proces dat wordt geactiveerd door (WordPress) cron. Om te voorkomen dat dit proces te lang duurt en mogelijk wordt afgebroken, kunt u hier het aantal seconden instellen, 0 betekent geen limiet.

en: The following settings can improve your site's performance even more.
nl: Deze instellingen kunnen de prestaties van uw site nog meer verbeteren.

en: The image optimization service does not work on locally hosted sites or when the server is on a private network.
nl: De afbeelding optimalisatiedienst werkt niet op lokaal gehoste sites of wanneer de server zich op een privénetwerk bevindt.

en: The image optimization service is currently down, image optimization will be skipped until further notice. Check the %1$sAutoptimize support forum%2$s for more info.
nl: De afbeeldingsoptimalisatiedienst is momenteel onbeschikbaar. Afbeeldingsoptimalisatie wordt tot nader bericht uitgesteld. Bekijk het %1$sAutoptimize ondersteuning forum%2$s voor meer informatie.

en: The image optimization service is launching, but not yet available for this domain, it should become available in the next couple of days.
nl: De afbeeldings-optimalisatie dienst wordt gelanceerd maar zal pas in de komende dagen voor uw domein beschikbaar worden.

en: The queue is locked, retry in a couple of minutes. If this problem persists and the queue is not moving at all remove the <code>wp-content/uploads/ao_ccss/queue.lock</code> file.
nl: De wachtrij is vergrendeld, probeer het opnieuw over een paar minuten. Als dit probleem zich blijft voordoen en de wachtrij helemaal niet beweegt, verwijder dan het bestand <code>wp-content/uploads/ao_ccss/queue.lock.</code>.

en: The queue operates <strong>automatically, asynchronously and on regular intervals of 10 minutes.</strong> To view updated queue status, refresh this page.
nl: De wachtrij werkt <strong>automatisch, asynchroon en met een interval van 10 minuten</strong>. Herlaad deze pagina om de meest recente wachtrij-status te zien.

en: These Autoptimize power-ups and related services will improve your site's performance even more!
nl: Deze Autoptimize uitbreidingen en gerelateerde diensten verbeteren de prestaties van uw site nog meer!

en: These requests also creates an <span class="badge auto">AUTO</span> rule for you. The critical CSS files from <span class="badge auto">AUTO</span> <strong>rules are updated automatically</strong> when a CSS file in your theme or frontend plugins changes.
nl: Deze aanvragen creëren ook een <span class="badge auto"> AUTO </span> regel voor u. De kritieke CSS bestanden van <span class="badge auto"> AUTO </span> <strong> regels worden automatisch geüpdatet </strong> wanneer een CSS bestand in uw thema of frontend plugins verandert.

en: This Critical CSS rule will be deleted immediately and cannot be recovered.<br /><br /><strong>Are you sure?</strong>
nl: Deze "kritieke CSS" regel zal onmiddellijk verwijderd worden en kan niet teruggehaald worden.<br /><br /><strong>Bent u zeker?</strong>

en: This will delete all jobs, are you sure?
nl: Hiermee worden alle jobs verwijderd, weet u dat zeker?

en: To be able to use Critical CSS you will have to enable CSS optimization and make sure "eliminate render-blocking CSS" is active on the main Autoptimize settings page.
nl: Om gebruik te kunnen maken van critical CSS moet u CSS optimalisatie aanzetten en ervoor zorgen dat "elimineer render-blokkerende CSS" actief is op de hoofd instellingen pagina van autoptimize.

en: To be fetched from criticalcss.com in the next queue run...
nl: Wordt opgehaald van criticalcss.com in de volgende wachtrij...

en: To get more information about jobs statuses, specially the ones with <span class="badge error">E</span> and <span class="badge unknown">U</span> status, hover your mouse in the status badge of that job. This information might be crucial when contacting <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> for assistance.
nl: Voor meer informatie over de status van taken, vooral degenen met de status <span class="badge error">E</span> en <span class="badge unknown">U</span>, hover u uw muis in de statusbadge van die taak. Deze informatie kan cruciaal zijn wanneer uw contact opneemt met <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> voor hulp.

en: Try my other plugins!
nl: Probeer mijn andere plugins!

en: UNKNOWN
nl: ONBEKEND

en: Uninstall reason
nl: De-installatie reden

en: Unload critical CSS after page load?
nl: Kritieke CSS verwijderen na het laden van de pagina?

en: Upon a request to any of the frontend pages made by a <strong>not logged in user</strong>, it will <strong>asynchronously</strong> fetch and update the critical CSS from <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> for conditional tags you have on your site (e.g. is_page, is_single, is_archive etc.)
nl: Op een aanvraag aan een van de frontend pagina's gemaakt door een <strong>niet ingelogde gebruiker</strong>, zal het <strong>asynchroon</strong> de kritieke CSS ophalen en updaten van <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> voor voorwaardelijke tags die u op uw site heeft (bijv. is_page, is_single, is_archive enz.)

en: Usage of this feature is subject to Shortpixel's %1$sTerms of Use%2$s and %3$sPrivacy policy%4$s.
nl: Gebruik van deze dienst is onderhevig aan Shortpixels %1$sGebruiksvoorwaarden%2$s en %3$sPrivacy policy%4$s.

en: Valid
nl: Geldig

en: Viewport Size
nl: Viewport-breedte

en: WP-Cron Intervals
nl: WP Cron intervallen

en: WP-Cron Scheduled Events
nl: WP Cron geplande taken

en: We would appreciate if you let us know why you're deactivating Autoptimize!
nl: We zouden het op prijs stellen als u ons laat weten waarom u Autoptimize deactiveert!

en: What info do we collect?
nl: Welke info verzamelen we?

en: When a valid <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> API key is in place, Autoptimize starts to operate <strong>automatically</strong>.
nl: Wanneer een geldige <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> API-sleutel aanwezig is, begint Autoptimize <strong>automatisch</strong> te werken.

en: When aggregating JS or CSS, excluded files that are not minified (based on filename) are by default minified by Autoptimize despite being excluded. Uncheck this option if anything breaks despite excluding.
nl: Bij het samenvoegen van JS of CSS worden uitgesloten bestanden die niet verkleind zijn (op basis van bestandsnaam) standaard geminimaliseerd door Autoptimize ondanks dat ze uitgesloten zijn. Schakel deze optie uit uit als er iets stopt met werken ondanks het uitsluiten.

en: When the conditions to create a job are met (i.e. user not logged in, no matching <span class="badge manual">MANUAL</span> rule or CSS files has changed for an <span class="badge auto">AUTO</span> rule), a <span class="badge new">N</span> job is created in the queue.
nl: Wanneer aan de voorwaarden voor het maken van een taak is voldaan (d.w.z. gebruiker niet aangemeld, geen overeenkomende <span class="badge manual">MANUAL</span> regel of CSS bestanden heeft gewijzigd voor een <span class="badge auto">AUTO</span> regel), wordt een <span class="badge new">N</span> taak gemaakt in de wachtrij.

en: When things go wrong, a job is marked as <span class="badge error">E</span>. You can retry faulty jobs, delete them or get in touch with <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> for assistance.
nl: Als het fout gaat, wordt een taak gemarkeerd als <span class="badge error">E</span>. U kunt defecte taken opnieuw proberen, ze verwijderen of contact opnemen met <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> voor assistentie.

en: Width
nl: Breedte

en: WordPress adds block CSS and global styles to improve easy styling of block-based sites, but which can add a significant amount of CSS and SVG. If you are sure your site can do without the block CSS and "global styles", you can disable them here.
nl: WordPress voegt blok CSS en globale stijlen toe om de styling van blok gebaseerde sites te vergemakkelijken, maar die kunnen een aanzienlijke hoeveelheid CSS en SVG toevoegen. Als u zeker weet dat uw site zonder blok CSS en "globale stijlen" kan, kunt u ze hier uitschakelen.

en: WordPress version
nl: WordPress versie

en: Yes
nl: Ja

en: You can %1$stest compression levels here%2$s.
nl: U kunt %1$sde compressie niveaus hier testen%2$s.

en: You can create <span class="badge manual">MANUAL</span> rules for specific page paths (URL). Longer, more specific paths have higher priority over shorter ones, which in turn have higher priority over <span class="badge auto">AUTO</span> rules. Also, critical CSS files from <span class="badge manual">MANUAL</span> <strong>rules are NEVER updated automatically.</strong>
nl: U kunt <span class="badge manual"> MANUAL </span> regels maken voor specifieke pagina paden (URL). Langere, specifiekere paden hebben een hogere prioriteit dan kortere, die op hun beurt een hogere prioriteit hebben dan <span class="badge auto">AUTO</span> regels. Ook kritieke CSS bestanden van <span class="badge manual">MANUAL </span><strong> regels worden NOOIT automatisch geüpdatet.</strong>

en: You can manually create rules for different types of pages or have this done fully automated on the %s tab.
nl: U kunt handmatig regels maken voor verschillende soorten pagina's of dit volledig automatisch laten doen op de %s tab.

en: You have "Async JavaScript" installed, %1$sconfiguration of async javascript is best done there%2$s.
nl: U heeft "Async JavaScript" geïnstalleerd, %1$sconfiguratie van async JavaScript kunt u best daar doen%2$s.

en: You have "defer jQuery and other non-aggregated JS-files" active (under Advanced Settings), but that functionality is deprecated and will be removed in the next major version of Autoptimize. Consider using the new "Do not aggregate but defer" and "Also defer inline JS" options on the main settings page instead.
nl: U heeft "jQuery en andere niet-gecombineerde JS bestanden" optie actief (onder Geavanceerde Instellingen), maar die optie is verouderd zal in een volgende versie van Autoptimize verwijderd worden. Overweeg de nieuwe "Combineer JS niet maar stel wel uit" en "inline JS ook uitstellen" opties op JS/ CSS/ HTML instellingen pagina te gebruiken.

en: Your API Key
nl: Uw API-sleutel

en: Your API key is invalid. Please enter a valid %1$scriticalcss.com%2$s key.
nl: Uw API-sleutel is ongeldig. Voer alstublieft een geldige %1$scriticalCSS.com%2$s sleutel in.

en: Your Autoptimize cache might not have been purged successfully, please check on the %1$sAutoptimize settings page%2$s.
nl: Uw Autoptimize cache is misschien niet succesvol opgeschoond, controleer dit alstublieft op de pagina %1$sAutoptimize instellingen%2$s.

en: Your Image optimization quality is set to "lossless", but AVIF files can end up being bigger than jpeg or webp for lossless images, so consider choosing a different quality or disable the AVIF option.
nl: Uw afbeelding optimalisatie kwaliteit is ingesteld op "verliesloos", maar AVIF bestanden kunnen groter zijn dan jpeg of webp voor verliesloze afbeeldingen, dus overweeg een andere kwaliteit te kiezen of de AVIF optie uit te schakelen.

en: Your ShortPixel image optimization and CDN quota are in good shape, %1$slog in to check your account%2$s.
nl: Uw Shortpixel afbeelding optimalisatie en CDN quota zijn in orde, %1$slog in om uw account te controleren%2$s.

en: Your ShortPixel image optimization and CDN quota has been exhausted, %1$sadd more credits%2$s to continue to quickly deliver optimized images on your website %4$sor consider using %3$sAutoptimize Pro%2$s which comes with (nearly) unlimited image optimization%5$s but also automated critical CSS and extra booster options.
nl: Uw ShortPixel afbeelding optimalisatie en CDN quota is opgebruikt, %1$svoegt meer credits%2$s toe om snel geoptimaliseerde afbeeldingen op uw site te kunnen blijven leveren %4$s of overweeg het gebruik van %3$sAutoptimize Pro%2$s die komt met (bijna) onbeperkte afbeelding optimalisatie%5$s maar ook geautomatiseerde kritieke CSS en extra booster opties.

en: Your ShortPixel image optimization and CDN quota is almost used, make sure you %1$sadd more credits%2$s to avoid slowing down your website %4$sor consider using %3$sAutoptimize Pro%2$s which comes with (nearly) unlimited image optimization%5$s but also automated critical CSS and extra booster options.
nl: Uw ShortPixel afbeelding optimalisatie en CDN quota is bijna opgebruikt, zorg ervoor dat u %1$smeer credits toevoegt%2$s om te voorkomen dat uw site %4$svertraagd raakt of overweeg het gebruik van %3$sAutoptimize Pro%2$s die wordt geleverd met (bijna) onbeperkte afbeelding optimalisatie%5$s maar ook geautomatiseerde kritieke CSS en extra booster opties.

en: based on previously fetched data
nl: gebaseerd op oudere opgehaalde gegevens

en: based on status at
nl: gebaseerd op de status op

en: example: //cdn.yoursite.com/
nl: voorbeeld: //cdn.yoursite.com/

en: includes %1$sdisplay:swap%2$s.
nl: inclusief %1$sdisplay:swap%2$s.

en: of the above rules got flagged by criticalcss.com as possibly needing review. This is often due to font-related issues which can be safely ignored, but in case of doubt do a visual test or check for Cumulative Layout Shift issues in e.g. Pagespeed Insights.
nl: van de bovenstaande regels werd door criticalCSS.com gemarkeerd als mogelijk te herzien. Dit komt vaak door lettertype gerelateerde problemen die veilig kunnen worden genegeerd, maar doe bij twijfel een visuele test of controleer op cumulatieve lay-out shift problemen in bijvoorbeeld Pagespeed Insights.

en: or consider
nl: of overweeg

en: you can click %1$shere to refresh your quota status%2$s
nl: u kunt hier %1$sklikken om uw quotastatus te vernieuwen%2$s
